peníze

Blockchain: Jaký je rozdíl mezi coinem a tokenem?

Digitální mince (coin) je aktivum, jehož původem je její vlastní blockchain. Každá z mincí (BTC, LTC…) existuje na vlastním blockchainu. Transakce digitálních mincí se mohou uskutečňovat od jedné osoby ke druhé. Při odesílání a přijímání se však žádné fyzické mince nepohybují. Všechny mince existují jako data v obrovské globální databázi. Tato databáze (blockchain) sleduje všechny transakce a je kontrolována a ověřována počítači po celém světě.

Token vs Coin: Jak se mince používají?
Digitální mince se obecně používají stejným způsobem jako skutečné mince – jako peníze. Můžete si představit mince jako Bitcoin, Litecoin nebo Monero stejně jako mince ve vaší peněžence. Často neslouží jinému účelu, než aby byly použity jako peníze. Tyto „hotovostní“ mince se používají k:
• převod peněz (pomocí nich můžete dát a získat hodnotu)
• jako ukládání hodnoty (mohou být uloženy a později vyměněny za něco užitečného)
• jako účetní jednotka (můžete v nich oceňovat zboží nebo služby)

Použijeme Bitcoin jako příklad, abychom se ujistili, že rozumíme výše uvedeným tvrzením. BTC lze použít k zaplacení zboží a služeb po celém internetu a na mnoha místech v reálném světě. Můžete jej uložit na dlouhou dobu a nic se mu nestane. Později jej můžete vyměnit za něco se stejnou hodnotou. Věci, které si koupíte, mohou být oceněny také v BTC.

Token vs Coin: Příklady mincí
V současnosti jsou všechna digitální aktiva s největší tržní kapitalizací definována jako mince. Ne všechny mince však mají velkou tržní kapitalizaci. Webová stránka cen tohoto odvětví Coinmarketcap obsahuje několik stovek, ne-li tisíců různých příkladů mincí.

Samozřejmě zde nebudeme uvádět jednotlivé digitální mince. Celý seznam naleznete na stránce Coinmarketcap. Zařadili jsme zde některé z těch nejznámějších pro začátečníky: Bitcoin (BTC), Bitcion Cash (BCH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Monero (XMR).

Token vs Coin: Co je Token
Tokeny se často nazývají digitální mince. To ovšem není správné. Je zde zásadní rozdíl. Tokeny se vytvářejí na stávajících blockchainech. Díky vytvoření a usnadnění inteligentních kontraktů jsou nejběžnější platformou blockchainových tokenů Ethereum. Tokeny, které jsou postaveny na platformě Ethereum, se nazývají tokeny ERC-20.

Existují i ​​další, například NEO, Waves, Lisk a Stratis. Například NEO používá tokeny známé jako tokeny NEP-5. Na každé z těchto platforem si může každý vytvořit svůj vlastní token.

Token vs Coin: Jak se vytvářejí tokeny
Ve skutečnosti to vyžaduje překvapivě málo technických schopností. Nedoporučoval bych to úplnému nováčkovi, ale pro někoho, kdo má zkušenosti s programováním, by to netrvalo tak dlouho, jak byste si mohli myslet. Vývojář však musí utratit některé z původních mincí na blockchain, na kterém se vytváří token. Například, pokud se token vytváří na serveru Ethereum, tvůrce bude muset utratit nějaké ETH, aby přinutil minery sítě ověřit tokenovou transakci (vytvoření).

Man using calculator

Je důležité pamatovat na to, že poplatky musí být zaplaceny za všechny tokenové transakce na blockchaine, nejen za vytvoření tokenu. Proto každá aplikace postavená na serveru Ethereum musí používat ETH mince pro přenos tokenů specifických pro aplikaci z jednoho uživatele na druhého nebo mezi aplikací a uživatelem. Je to stejné jako to, že při transakcích mincí platíte poplatky subjektům zabezpečujícím síť.

Token vs Coin: Účel tokenů
Většina tokenů existuje pro použití s ​​decentralizovanými aplikacemi nebo ve zkratce dApps. Když vývojáři vytvářejí svůj token, mohou se rozhodnout, kolik jednotek chtějí vytvořit a kam se tyto nové tokeny odešlou při jejich vytvoření. V tomto bodě zaplatí část nativní (původní) kryptoměny na blockchaine, na kterém vytvářejí token. Po vytvoření se tokeny často používají k aktivaci funkcí aplikace, pro kterou byly navrženy.

Například Musicoin je token, který umožňuje uživatelům přístup k různým funkcím platformy Musicoin. Mohlo by to být sledování hudebního videa nebo streamování písně.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat