peníze

Centrální banky „zapnuly ​​skartovačky“

Ekonomický růst se zpomalí, stále více se mluví o možnosti hrozící recese a naroste nezaměstnanost. A to vše proto, aby se utlumila agregátní poptávka a inflace se dostala více pod kontrolu ak cílům centrálních bank.

Nákupy státních dluhopisů a takzvané tištění peněz se zcela otočilo. Meziročně nákupy klesly prakticky k nule a centrální banky zapínají „skartovačky“
místo „tiskáren“. Peníze se z ekonomiky stěhují pryč, což zpomalí ekonomiky, přibrzdí hospodářský růst, zvýší nezaměstnanost, ale zároveň sníží inflaci.

Očekáváme, že akciové i dluhopisové trhy budou nadále pod tlakem. A to až do momentu, než se ukončí cyklus zvyšování sazeb. Mohlo by to být na konci roku 2022, respektive začátkem roku 2023 – v závislosti na datech inflace. Pozitivem je, že z dlouhodobého hlediska akcie porostou a současný pokles přináší výbornou příležitost k investování pro ty, kteří tak dodnes neučinili.

Centrální banky „zapnuly ​​skartovačky“

Komodity ztrácejí momentum
Komoditní trh si v posledních dvou týdnech prošel „krvavou lázní“. Od cen ropy, přes průmyslové kovy až po zemědělské komodity. Může za to hlavně rostoucí obava ze zpomalení globálního růstu, což způsobí nižší spotřebu a průmyslovou produkci. Tím pádem je méně pravděpodobné, že poptávka po komoditách bude převyšovat jejich nabídku.

V kontextu toho, jak se komoditám dařilo v posledních měsících, po začátku invaze Ruska na Ukrajinu, se to jeví jako silná příležitost k vybrání zisků. To se již projevilo na poklesu cen. Důvodů pro další růst komodit na nové maximální úrovně je poměrně málo. Naopak hrozí spíše opačné scénáře, čemuž se investoři snaží přizpůsobit.
Centrální banky „zapnuly ​​skartovačky“

Money and credit card on a loan agreement paper form with loan repayment schedule.

Nový týden přinese data o zboží dlouhodobé spotřeby
Nový týden přinese relativně málo makroekonomických výsledků. Jedním z nich budou prodeje zboží dlouhodobé spotřeby v USA. Tam patří hlavně domácí bílá a černá technika, automobily a mnohé další zboží, které je náchylné na aktuální ekonomické podmínky. Jakmile spotřebitelé cítí příchod recese nebo zpomalení ekonomiky, šetří a odkládají nákupy zboží dlouhodobé spotřeby na později, když budou očekávání stabilnější. Jsou to tedy cyklické zboží náchylné k vývoji hospodářského cyklu. V aktuální situaci, kdy se stupňují obavy o zpomalení ekonomiky, právě toto může být jeden díl skládačky, který naznačí, zda se spotřebitelé připravují na příchod ekonomického ochlazení. V závěru týdne uvidíme data inflace z EU, která se očekávají na 8,3 % vs 8,1 % minulý výsledek. Tato data mohou trhu více naznačit, jak agresivně by mohla ECB zvyšovat úrokové sazby. Čím vyšší inflace, tím silnější bude muset ECB šlápnout na brzdu přes růst úrokových sazeb.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat