peníze

Domácnost může pro inflaci ročně ztratit přes 100 000 Kč

Slovenská domácnost s průměrným příjmem může pro vysokou inflaci po započtení všech druhů nákladů ztratit ročně celkově přes 4175 eur, což je téměř 348 eur měsíčně. Vyplývá to z aktuální analýzy finanční společnosti Partners a Finančního kompasu.

Vysoké zdražování pociťují domácnosti zejména u dražších potravin, energií, ve službách nebo dopravě. Kromě toho zanechává rekordní inflace dlouhodobější škody na osobních financích. „Značné ztráty pocítí domácnosti i při životních úsporách, které drží na běžných a spořících účtech či termínovaných vkladech. Zdražování se jich dotkne z dlouhodobého hlediska i při hypotečních úvěrech,“ upozornil odborník na investování z Partners Maroš Ovčarik.

Dlouhodobým problémem je vysoká částka 43,5 miliardy eur, kterou si Slováci drží v bankách na běžných vkladových produktech. „Počítáme, že domácnost složená ze dvou dospělých lidí s průměrným příjmem 922 eur v čistém, může držet v rezervě a na životních úsporách v bankách na běžných a spořících účtech přibližně 11.064 eur. Míra úroků na vkladových produktech však ani zdaleka nekopíruje rostoucí inflaci. počítáme s aktuální mírou inflace na úrovni 12,6%, hodnota úspor po jednom roce této domácnosti bude až o 1394 eur nižší,“ upozornil Ovčarik. Doporučuje proto přesunout část úspor do investičních produktů.

Další oblastí, která se podepíše na rozpočtech domácností, jsou podle analýzy narůstající poplatky u úvěrů, hypoték, bankovních produktů, ale i při ceně nemovitostí. Podle analytika Matěje Dobiše z Finančního kompasu cena nemovitostí oproti loňskému roku vzrostla o 23,3 procenta.

Plnou sílu rekordní inflace podle analýzy pocítily domácnosti zejména při běžné spotřebě, protože rostly ceny ve všech sledovaných oblastech spotřebního koše. Ceny potravin byly meziročně dražší o 16%, náklady na bydlení, které zpravidla tvoří nejvyšší podíl ve výdajích domácností, o 15,6%, za pohonné hmoty si domácnosti připlácely meziročně o 36,8% více.

„Domácnosti musí počítat s přibližně 100-eurovým navýšením výdajů při spotřebě,“ vyčíslil odborník na osobní finance Peter Gurecka. Zároveň upozornil na růst tzv. pocitové inflace, která se projevuje nejvýrazněji u položek, které nakupujeme opakovaně a často.

Petroleum, petrodollar and crude oil concept : Pump jack and a black barrel on US USD dollar notes, depicts the money received or earned from sales after investment in the development of oil industry.

Spotřební koš vybraných skupin domácností, jako jsou například důchodci, je podle odborníka ještě více vystaven následkům inflace. Klíčové položky, jako nárůst cen potravin a nákladů na bydlení, mohou způsobit skutečný spotřební šok a tedy výrazný nárůst běžných životních nákladů. „Potraviny a náklady na bydlení u této skupiny obyvatelstva tvoří téměř 60 procent spotřebních výdajů, u lidí s nižším než průměrným důchodem je to dokonce ještě více,“ uzavřel Gurecka.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat