peníze

Co je temná hmota?

Temná hmota je tajemná látka, která vyplňuje vesmír, ale kterou nikdo nikdy neviděl. Více než 80 % veškeré hmoty ve vesmíru tvoří materiál, který vědci nikdy neviděli.

Nazývá se temná hmota a její existenci pouze předpokládáme, protože bez ní by chování hvězd, planet a galaxií jednoduše nedávalo smysl. Zde je to, co o ní víme, nebo spíše to, co si myslíme, že víme.

Temná hmota nevyzařuje žádné světlo ani energii, a proto ji nelze detekovat běžnými senzory a detektory. Vědci se domnívají, že klíč k její nepolapitelnosti musí spočívat v jejím složení. 

O tom, z čeho se skládá temná hmota, vědci pouze spekulují. Mohla by se skládat z baryonů, ale mohla by být také nebaryonová, tedy složená z různých typů částic.

Neutralina, masivní hypotetické částice, která jsou těžší a pomalejší než neutrina, jsou hlavním kandidátem, ačkoli dosud nebyla spatřena.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti o nejkrásnějších krystalech na světě nebo jaké informace nám odhalí runy.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat