Rusko postupně přiškrcuje dodávky plynu a Evropa se vážně obává úplného zastavení dodávek.
Evropské lídry stále více znepokojuje možnost úplného zastavení dodávek ruského plynu. Itálie požaduje svolání zasedání představitelů EU, na kterém by se o tom diskutovalo.
Ruský koncern Gazprom během uplynulých týdnů omezil dodávky plynu do Evropy přibližně o 60 %, což způsobilo, že Německo, Itálie, Rakousko a Nizozemsko signalizovaly, že se možná vrátí k uhlí.
Evropská unie, která téměř 40 % své spotřeby pokrývá dodávkami z Ruska přes plynovody, se snaží v reakci na válku Moskvy proti Ukrajině urychleně zmenšit svou závislost na ruských uhlovodících.
„Rusko snižuje po troškách snižuje dodávky, do některých zemí téměř o 100%, do jiných o 10%, 15%,“ uvedl v pátek pro CNBC vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell. „Nemyslím si, že zastaví plyn přes noc, především když se blíží léto a plyn není během léta strategickou zbraní. Avšak zima může být těžká a my v Evropě musíme být připraveni.“
Lucemburský premiér Xavier Bettel na otázku CNBC, zda se obává, že Rusko může zcela zastavit dodávky plynu, odpověděl: „Jsem si plně vědom, že může. Může. Je to jen jeho rozhodnutí.“ Bettel zdůraznil důležitost faktu, že všechny členské státy EU společně rozhodují o postupu v této záležitosti. „V Moskvě může jeden člověk sám rozhodnout o zastavení energií do Evropy.“
Podle předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové je situace znepokojující. „Měli jsme obavy od prvního dne. Nakonec, některé země jsou na ruském plynu závislejší než jiné. Musíme najít řešení této situace, a nejen v krátko- a střednědobém horizontu.“
Z