peníze

Prezidentka po prolomení veta nepodepsala balíček protiinflačních opatření

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ani podruhé nepodepsala zákon o financování volného času dítěte. Parlament tento týden prolomil veto balíčku protiinflačních opatření bez akceptování jejích připomínek, platí tak i bez jejího podpisu. Hlava státu už avizovala, že se v souvislosti s ním obrátí na Ústavní soud SR, přesný termín však zatím neuvedla.

Národní rada (NR) SR ve středu (22.6.) prolomila veto prezidentky v případě zákona o financování volného času dítěte. Schválení zákona v původním znění podpořilo 77 poslanců, potřebných bylo minimálně 76 hlasů.

Připomínky hlavy státu se týkaly opatření, která měla být účinná od ledna 2023. Nerozporovala části, které mají umožnit okamžitou pomoc, platnou od července tohoto roku. Čaputové vadilo, že ustanovení, která mají platit od nového roku, byla schválena ve zkráceném legislativním řízení. U těchto částí podle ní nebyly naplněny podmínky pro zrychlený režim. Prezidentka už tehdy avizovala, že v případě prolomení veta se obrátí na Ústavní soud (ÚS) SR.

Na základě právní normy dostanou děti od pěti do 18 let každý měsíc 60 eur na volnočasové aktivity. Ministerstvo školství a resort kultury mají stanovit seznam volnočasových aktivit, k jejichž financování lze použít příspěvek. Registry by měly vzniknout do 1. ledna příštího roku.

Částka daňového bonusu se upraví v závislosti na dosaženém věku dítěte. Daňový bonus na vyživované dítě, které nedovršilo 15 let věku, se zvýší ze současných 43,60 (respektive 47,14) eura na 70 eur a od ledna 2023 na částku 100 eur. Daňový bonus na vyživované dítě po dovršení 15 let věku (15 až 25 – pokud se soustavně připravuje na povolání studiem) se zvýší ze současných 23,27 eura na 40 eur, přičemž od ledna 2023 vzroste na částku 50 eur.

Growth or increase design concept. 3d illustration

Od července letošního roku se také zvýší přídavek na dítě na částku 30 eur měsíčně a od ledna 2023 na 40 eur měsíčně. Dále se vzhledem ke zvýšení částky přídavku na dítě zruší jednorázové zvýšení přídavku na dítě při prvním nástupu dítěte do prvního ročníku základní školy. V roce 2022 a v roce 2023 se neuplatní valorizační mechanismus. Zákonem se upravil i systém vyplácení přídavku na dítě. Pokud dítě nebude chodit do školy, výška přídavku bude jen poloviční.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat