Aktuální události na Ukrajině, ale i environmentální cíle EU způsobují prudký nárůst cen energií. To vyvolává ve firmách zájem o investice do nových úsporných řešení, jejichž návratnost se růstem cen energií zkrátila například při výměně osvětlení za úsporná LED světla i na méně než pět let. Roste zájem io fotovoltaické elektrárny spojené s bateriovým úložištěm, uvedla poradenská společnost BDO.
„Koronakrize a její následky, plán odstavování jaderných elektráren a tepelných elektráren na fosilní paliva, ceny emisních povolenek, nedostatečné množství disponibilní elektřiny či geopolitické napětí a výrobní boom. To vše přimělo podniky hledat nové možnosti fungování,“ konstatoval partner BDO Marek Priesol.
Například společnost Železárny Podbrezová zrealizovala komplexní výměnu výrobního osvětlení za 200.000 eur s 2,5letou návratností a úsporou energií na úrovni až 60 %. Podle Priesola jde o nejjednodušší opatření pro úsporu energií. Další možností je vybudování fotovoltaické elektrárny pro vlastní spotřebu, optimálně spojené s bateriovým úložištěm. Takovou investici doplněnou inteligentním řízením bateriového úložiště od slovenského startupu Fuergy zrealizovala například společnost Muller Textiles Slovakia z Humenného či prešovská potravinářská společnost Delika.
Firmy budují elektrárny s výkonem do maximální rezervované kapacity odběru, ale v době, kdy fotovoltaické články nedodávají energii a provoz odebírá elektřinu prioritně ze sítě, baterka jim slouží k vykrývání špičkových odběrů. Právě překročení výše dohodnutého odběru je pro firmy nejdražší.
Řešení uskladňování energie zároveň slouží jako jistota nepřerušovaného chodu provozu při výpadku dodávky energií. „Ochota investovat do zelených energetických řešení už není jen o udržitelnosti. Momentální situace na Ukrajině přinutila implementovat do firemních strategií i zajištění bezpečnosti dodávek energií a souvisejících služeb,“ dodává Peter Gunda z BDO.