peníze

Návrh vlády vnímám pozitivně, realizace bude předmětem jednání

Konfederace odborových svazů (KOZ) SR pozitivně vnímá signál vlády o možném využití disponibilních zdrojů pro příspěvky k platům zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Konkrétní způsob, jak se finance přetaví do jejich platů, však budou předmětem až nadcházejících jednání mezi vládou a odboráři. Prezidentka KOZ Monika Uhlerová to uvedla pro TASR v reakci na návrh jednorázového příspěvku ve výši 500 eur pro skupinu státních a veřejných zaměstnanců, v sobotu jej oznámili předseda vlády SR Eduard Heger a ministr financí SR Igor Matovič (oba Olano).

Uhlerová připomněla již dříve komunikovaný požadavek odborářů na desetiprocentní navyšování platů ve státní a veřejné správě od 1. července, resp. v nejbližším období. „Určitě půjdeme na jednání s ambicí přetavit disponibilní zdroje do valorizace, zároveň se nám otevírají možnosti jednat o požadavku na valorizaci iv dalším roce,“ dodala prezidentka KOZ.

Stát navrhuje vyplatit v aktuálním roce zaměstnancům ve státní a veřejné správě jednorázový příspěvek ve výši 500 eur na osobu. Celkově by mělo jít o balík pomoci ve výši 200 milionů eur. Premiér Heger na sobotní tiskové konferenci upozornil, že jde o návrh, se kterým vláda vstupuje do příštích týdnových jednání s KOZ. Dodal dále, že na tento jednorázový balík našli s Matovičem zdroje, na způsobu řešení systémového zvyšování platů do budoucna se musí najít shoda v koalici.

Individual income tax return

Matovič naznačil, že by do začátku letních prázdnin chtěli představit i plán, jak budou ve státní a veřejné správě zvyšovány platy příští rok. V této souvislosti vyzval stranu SaS ke spolupráci a vrácení se ke koaličnímu jednání. „Odpusťme si všechno, co jsme si udělali,“ apeloval směrem k liberálům Matovič.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat