peníze

Příspěvek státním zaměstnancům jako pomoc při zdražování nestačí

Jednorázový příspěvek pro zaměstnance státní a veřejné správy jako pomoc při zdražování nestačí. V reakci na návrh ministra financí Igora Matoviče a premiéra Eduarda Hegera (oba Olano) to uvedla strana Hlas-SD.

„Návrh na jednorázovou pomoc zaměstnancům veřejné správy je jen další kouřovou clonou, která dobře vypadá na tiskové konferenci, ale jako pomoc při zdražování je nedostatečná,“ dodala.

Lídr strany Peter Pellegrini poukázal na to, že návrh se veřejně představil před jednáním s odboráři. „Nevíme, z čeho bude krytý, nevíme, jestli je na něm dohoda v koalici,“ dodal.

Zdůraznil, že zůstávají i jiné skupiny ohrožených lidí, které čekají na pomoc vlády. „Po deseti měsících hádek a žádné skutečné pomoci čekáme od vlády komplexní zákon Lex Slovensko, který tady a teď pomůže nejvíce postiženým skupinám lidí,“ konstatoval.

Matovič podle něj používá veřejné finance jako osobní politický a marketingový nástroj. „Na jedné straně celé měsíce podmiňuje pomoc zvyšováním daní, neboť prý bez toho se pomáhat nedá, a pak najednou najde 200 milionů eur na svou novou prioritu,“ přiblížil.

Stát navrhuje vyplatit v aktuálním roce zaměstnancům ve státní a veřejné správě jednorázový příspěvek ve výši 500 eur na osobu. Celkově by mělo jít o balík pomoci ve výši 200 milionů eur.

Stack polish money

Premiér Heger na sobotní tiskové konferenci upozornil, že jde o návrh, se kterým vláda vstupuje do příštích týdnových jednání s KOZ.

Dodal, že na tento jednorázový balík našli s Matovičem zdroje, na způsobu řešení systémového zvyšování platů do budoucna se musí najít shoda v koalici. Matovič naznačil, že by do začátku letních prázdnin chtěli představit i plán, jak se budou ve státní a veřejné správě zvyšovat platy příští rok.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat