peníze

Řekové se obávají další recese: Vláda rozdává peníze, dotuje elektřinu i tankování

Téměř čtyři roky poté, co Řecko oslavilo konec svého komplikovaného záchranného programu, se jeho obyvatelé opět stále více zajímají o své ekonomické vyhlídky. „Řecko je bezpečnější, ale ne bezpečné,“ řekl CNBC Michalis Galenianos, obyvatel Athén, když se ho ptali na vyhlídky na recesi. „Myslím si, že Řecko je nyní stabilnější než to, co bývalo. Myslím si a doufám, že finančně temné časy z minulosti se už nevrátí.”

Řecko prošlo po finanční krizi třemi po sobě následujícími záchrannými programy, které, kontroverzně, závisely na množství reforem a let úsporných opatření. Řecká ekonomika pak v roce 2018 vzrostla o 1,6 % a v roce 2019 o 1,9 %. Stejně jako zbytek světa však utrpěla v letech 2020 a 2021 ekonomický neúspěch v důsledku pandemie koronaviru a nyní čelí novým ekonomickým tlakům s jednou z nejvyšších mír inflace v Evropě. Odhad evropského statistického úřadu naznačil, že celková inflace v Řecku byla v květnu 10,7 %, což je nárůst z 9,1 % z dubna. Pro běžné občany je to velká změna.

Třicátnice z Atén, která si kvůli své práci nechtěla být jmenována, pro CNBC řekla, že si začala více uvědomovat, kde utrácí peníze. „Zejména za tankování do auta a elektřinu. Zatímco předtím bych za normálních okolností zapomněla, že je ohřívač zapnutý, teď jsem na sebe opravdu přísná,“ řekla.
„Strávili jsme už desetiletí ve finančním napětí, a myslím si, že by bylo zničující projít touto procedurou znovu… Nejvíce se bojím o svůj plat a zda opět nedojde k nějakému propouštění. Zároveň jsou nájmy velmi vysoké, dokud během finanční krize nebyly, a je velmi obtížné pro mě držet s růstem cen krok,“ dodala. Podle zprávy eKathimerini stouplo nájemné v Řecku od podzimu 2020 do podzimu 2021 o 5 %, ale v některých částech Atén stouplo nájemné o 17 %.

Podle zprávy Evropské komise ze 13. června jsou ceny pohonných hmot nad průměrem EU. A vláda země stanovila cenový strop pro velkoobchodní ceny elektřiny ve snaze pomoci spotřebitelům i průmyslu vyrovnat se s touto situací. „Mám starost o blaho své rodiny, aby dokázala vyjít s penězi,” řekl CNBC Vassilis Vasileios, který před rokem odešel z Řecka pracovat na Island.

Co bude dál s eurozónou?
Širší evropský výhled také nevypadá dobře. \“Předpokládáme, že ekonomika eurozóny vstoupí do recese dříve než USA,\“ uvedli v úterý analytici banky Berenberg. To představuje značný posun v prognózách od začátku roku, kdy se předpokládalo, že ekonomické vyhlídky pro Evropu jsou jasnější než pro USA. Ruská invaze na Ukrajinu to změnila. „Kdyby nebylo pravděpodobného návratu letních turistů po Covid-19, recese by už pravděpodobně začala,“ dodal Berenberg a předpokládá, že HDP eurozóny v roce 2023 poklesne o 0,8 %.

Řecké pomocná opatření
Analytici však v případě Řecka zatím nebijí na poplach. Jonas Floriani, analytik skupiny AXIA Ventures, uvedl, že Řecko má vysokou úroveň úspor, které se budou hodit, pokud se ekonomická situace zhorší. Řecké banky jsou zároveň v mnohem silnější pozici než v důsledku globální finanční krize, řekl Floriani a Atény dostávají největší část evropských fondů na obnovu, které pomohou použít při veřejných investicích. Další pomocná opatření by mohla být na cestě.

Beautiful White luxury yacht against azure sea

„Jelikož v Řecku probíhají diskuse o rychlých průzkumech veřejného mínění, očekává se, že vláda oznámí další opatření příznivá pro voliče ve snaze čelit dopadu krize životních nákladů,“ řekl Wolfango Piccoli, spolupředseda poradenské společnosti patřící do skupiny Teneo. „Atény spustily během uplynulého víkendu schéma, které umožňuje majitelům domů požádat o dotaci na elektřinu až do výše 600 eur. Ohlášeno bylo i druhé kolo žádostí o dotace na benzin a naftu. Vláda také zvažuje další \“inflační šek\“ podobný 200-eurové rozdávané částce, kterou dostali mnozí Řekové před Velikonocemi, aby pomohla domácnostem vyrovnat se s rostoucími cenami,\“ dodal.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat